1 hetes terhesség
A terhesség első jelei még nagyon bizonytalanok, sok esetben összetéveszthetők a menstruáció előtti időszak jeleivel. Ezen a héten még az utolsó menstruáció periódusa zajlik. A terhesség 40 hetének időszakát szerte a nagyvilágban az utolsó menstruáció kezdetétől számolják (amelyik napon jelentkezett a vérzés). Ezért lehetséges az, hogy amikor megfogan a baba, valójában már két hetes terhes vagy.
A fogantatás pontos ideje legtöbbször meghatározhatatlan, a peteérés időszakában létrejöhet a várandósság. Sokan nehezen barátkoznak meg ezzel a számítási móddal, de a szülészorvosok számára könnyebb ehhez a naphoz viszonyítani a baba születésének várható időpontját. A várandósság során folyamatosan ellenőrzik a baba testméreteit, nyomon követik a baba súlygyarapodását, így a várandósság előrehaladtával még finomodhat a terminus számítása.
Ezen a héten már ajánlott elkezdeni magzatvédő vitaminokat, ha eddig nem szedtél. Mindenképpen kerüld a dohányzást, az alkoholt, gondold át, milyen gyógyszereket szedsz és beszélj ezekről a kezelőorvosoddal.
A legtöbb nő észre sem veszi az első héten, hogy megtörtént a fogantatás. Még a második hét is észrevétlenül telhet el, főleg, ha nem rendszeres a menstruáció. Bár minden anyuka a lehető leghamarabb szeretne bizonyossággal bírni várandósságával kapcsolatban, az első héten nincsenek rögtön bizonyosságot adó, nyilvánvaló tünetei a terhességnek. Ezzel együtt felfedezhetünk apróbb jeleket, mint az indokolatlan fáradság, a sűrűbb vizelési inger, az indokolatlan hangulatingadozások. Mivel ezek sokszor megfigyelhetők menstruáció előtt is, a legtöbben ezeket a halvány jelzéseket a menstruáció előtti tüneteknek tekintik.
Bár kívülről még nem látszik, de a várandós testében hatalmas változások zajlanak: hormonális változások kezdődnek, ezzel párhuzamosan megjelenhet felfúvódás, székrekedés, érzékeny mellek, fáradság, hangulatváltozások, a reggeli rosszullétek. 1-2 héten belül érdemes ellátogatni nőgyógyászhoz és az első terhességi vizsgálat is megtörténhet.
Mi történik veled ezen az 1. héten?
Ez még a várandósságot megelőző utolsó menstruáció időszaka, vagyis a szervezeted éppen az előző hónapban meg nem termékenyült petesejtet tartalmazó méhnyálkahártyától válik meg. A menstruációra jellemző olyan tüneteket tapasztalhatod, mint a hormoningadozás miatt jelentkező puffadás vagy hangulatváltozás. Ha minden jól megy, a megtermékenyülés valójában csak a 3. héten következik be.
Ne légy csalódott, ha nem sikerül rögtön teherbe esni! Az életkortól függően átlagosan 25% esély van minden hónapban a teherbe esésre – így lehet, hogy többször is próbálkoznotok kell.
Mi történik a babával az 1. héten?
Habár magzatról ekkor még nem beszélhetünk, a hormonjaid egy újabb petesejtet készítenek fel az ovulációra. A rendszeres menstruációs ciklussal rendelkező nők többségénél a menstruáció első napját követő 10-20 napon van a peteérés, ezért ha teherbe szeretnél esni, ez az időkeret a legideálisabb a szexuális együttlétekre.
Mire figyelj?
Már most érdemes változtatni azokon a szokásokon, amelyek veszélyeztethetik a baba egészségét. A szervezet számára már a fogantatás előtt biztosítani a megfelelő feltételeket egy új élet megteremtéséhez. Kezdj el napi minimum 400 mikrogramm folsavat szedni. Az átlagos étrend napi 200-250 mikrogramm mennyiséget tartalmaz, ám a teherbe esni vágyó nők számára napi 600-800 mikrogramm folsav bevitele ajánlott.
A várandósságot megelőző és az első trimeszterben történő megfelelő folsavbevitel 75%-kal csökkenti az olyan születési rendellenességek kockázatát, mint az ajak- és szájpadhasadék, nyitott gerinc vagy a központi idegrendszer rendellenességei. Szokj le a dohányzásról (az e-cigiről is) és kerüld az alkoholtartalmú italok vagy drogok fogyasztását! Ezek ugyanis növelik a vetélés és koraszülés kockázatát, illetve születési rendellenességeket, légzési problémákat, alacsony születési súlyt, magzati alkoholszindrómát és egyéb egészségügyi problémákat okozhatnak a kisbabádnál.
Terhességi vizsgálatok az 1. héten
Ha a közelmúltban nem jártál nőgyógyásznál, itt az idő egy általános vizsgálatra. Ekkor az orvosod az kórelőzményeid áttekintése után a számodra legmegfelelőbb tanácsokkal fog ellátni, és ajánlhat a teherbeeséshez szükséges étrend-kiegészítőket és magzatvédő vitaminokat. Kérdezd meg, hogy életmódod, táplálkozásod, testmozgásod és egyéb szokásaid milyen hatással lehetnek a terhességedre.
Közelgő vizsgálatok
Az esetek többségében az első terhességi vizsgálattal ráérsz az utolsó menstruációt követő 8-12 hétig. A terhességi kor legjobban a 8-13 hét között végzett ultrahangvizsgálattal állapítható meg. A túl korai vagy túl késői vizsgálat pontatlan becslést adhat a magzat koráról. Ugyanakkor, ha fennáll az olyan korai komplikációk kockázata, mint a méhen kívüli terhesség, mielőbb szakemberhez kell fordulni! Ha nem bízol az otthoni terhességi tesztben, az orvos vérvizsgálattal már az ovulációt követő 6-8 nappal is ki tudja mutatni a terhességet.